Strajk obywatelski w Trójmieście – kalendarium wydarzeń na 13 grudnia 2016

KOD Pomorze: 13 grudnia (wtorek) protesty przeciw ograniczaniu swobód obywatelskich

Wolność zgromadzeń, niezawisłość Trybunału Konstytucyjnego i Sądów, ochrona autonomii organizacji pozarządowych oraz ochrona własności prywatnej, to niektóre postulaty planowanego na 13 grudnia br. strajku obywatelskiego organizowanego przez Komitet Obrony Demokracji. Przed rokiem KOD protestował po raz pierwszy w obronie niezawisłości Trybunału Konstytucyjnego.

Strajk Obywatelski ma odbyć się w całym kraju. Na Pomorzu planowane są różnorakie akcje w Gdańsku, Gdyni, Słupsku, Lęborku, Pucku i Wejherowie. KOD wzywa do solidarnej obrony swobód obywatelskich wszystkich, którym na sercu leży przyszłość polskiej demokracji.

Protestujący będą domagać się m.in. dymisji rządu Beaty Szydło, zahamowania nieprzygotowanej i upolitycznionej reformy szkolnictwa oraz wprowadzenia faktycznego przyjaznego rozdziału Państwa od Kościoła. Uwagę zwraca przypomniany postulat z sierpnia ’80 roku: „Wprowadzenie zasady doboru kadry kierowniczej na zasadach kwalifikacji, a nie przynależności partyjnej”, streszczony jako „Precz z Misiewiczami!”. Pokłosiem niedawnego Czarnego Protestu przeciw zaostrzaniu prawa aborcyjnego w Polsce jest żądanie zagwarantowania nienaruszalności podstawowych praw kobiet. KOD odnosi się także do dramatycznej sytuacji rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, żądając wstrzymania ekshumacji ciał tych zmarłych, których rodziny nie wyrażają to zgody. Protestujący sprzeciwiają się upolitycznianiu instytucji kultury i wzywają rząd i partię rządzącą do jasnego opowiedzenia się przeciw wszelkim objawom nacjonalizmu.

Gdańsk w centrum protestu

W Gdańsku planowanych jest kilka wydarzeń:

O godz. 12.00 odbędzie się pikieta przed Pomorskim Urzędem Wojewódzkim, której celem będzie wręczenie postulatów przedstawicielowi rządu Beaty Szydło, czyli wojewodzie pomorskiemu.

O godz. 17:00 – protestujący spotkają się przed biurem poselskim PiSu (ul. Targ Drzewny 3/7), by wyrazić sprzeciw wobec czynnego udziału pomorskich przedstawicieli partii w podważaniu podstawowych praw obywatelskich, poprzez ograniczanie możliwości organizowania protestów.

Ok. godz. 18:30 pod Fontanną Neptuna odbędzie się manifestacja pomorska.

Ok. godz. 19:30, w porze emisji Wiadomości TVP planowane jest wizualne podsumowanie roku rządów PiS.Gdynia również strajkujeO godzinie 12.00 na placu przed Infoboxem zostanie otwarte miasteczko strajkowe, z myślą o tych osobach, które pracują, ale mogą skorzystać z przerwy obiadowej, aby okazać swoje poparcie dla postulatów strajkowych. Planowane jest zbieranie podpisów pod postulatami, na tzw. gigapłachcie która zostanie następnie przekazana do Zarządu PiS w Gdyni. Zorganizowany zostanie także Hyde -Park, w trakcie którego każdy będzie mógł sie publicznie wypowiedzieć na temat działań rządu, dostępne będą również materiały informacyjne dotyczące każdego z postulatów i kontrowersyjnych działań rządu. Planowany jest również happening „Dzień, w którym Jarosław nie został internowany”.O godzinie 15.00 rozpoczyna się w tym samym miejscu pikieta obywatelska mieszkańców Gdyni,
 a o godzinie 16.00 z placu wyruszy przemarsz pod biuro Zarządu PiS w Gdyni.

KOD odda hołd ofiarom stanu wojennego

Władze Pomorskiego KOD wezmą także udział w obchodach 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
– 13 grudnia jest datą szczególną. 35 lat temu władza wypowiedziała wojnę totalną społeczeństwu – mówi Radomir Szumełda, przewodniczący pomorskiego i wiceprzewodniczący krajowego KOD. – Dziś jesteśmy świadkami wypowiadania serii wojen podjazdowych przeciwko wolnościom obywatelskim. Mimo że te sytuacje są nieporównywalne – tam były więzienia i śmierć ludzi, a tu są na razie ograniczenia, to właśnie przeszłość uczy nas że trzeba bronić wolności, bronić swobód obywatelskich w każdym, nawet najmniejszym przypadku próby ich naruszenia przez władze.

Oddając hołd ofiarom stanu wojennego jesteśmy głęboko przekonani, że to właśnie ci ludzie są źródłem naszej siły, naszej codziennej solidarności w obronie swobód obywatelskich dziś coraz bardziej ograniczanych – dodaje Radomir Szumełda.

Strajk obywatelski to forma protestu, która pozwala na uczestnictwo bez względu na zajęcia zawodowe czy zobowiązania. To udział w manifestacjach i spotkaniach, lub wyrażenie poparcia dla idei ochrony swobód obywatelskich poprzez czarny strój, poparcie udzielone w mediach społecznościowych czy zapalenie świeczki w oknie o godz. 19.30.

Gdzie znaleźć informacje o protestach:

Gdańsk
 Strajk Obywatelski Gdańsk „Grzeczni już byliśmy!”
 12:00-20:30 Urząd Wojewódzki – Okopowa, biuro PiS – Targ Drzewny 3/7, Dwór Artusa – pikiety, manifestacja, wspólne zdjęcia, akcja rzutnik https://www.facebook.com/events/1884409465122363/

Gdynia 
12:00-17:00 Świętojańska 30, plac przed Infoboxem, pikieta rotacyjna, przemarsz, organizator Maja Augustynek
https://www.facebook.com/gdyniastrajkobywatelski/?fref=ts

Lębork
 Strajk Obywatelski w Lęborku
 15:00-16:30 Plac Pokoju, organizator Lęborskie Dziewuchy
https://www.facebook.com/events/1618541988441925/

Puck
 15:30-17:00 Plac Wolności, pikieta
Słupsk 
11:00-14:00 Lutosławskiego 33, pikieta pod biurem poselskim PIS Biuro Poselskie Posłanki Jolanty Szczypińskiej

Wejherowo
 13:00-15:00, Plac Wejhera, pikieta

https://www.facebook.com/events/1815634192024888/

Więcej na temat protestu na stronie: http://strajkobywatelski.pl/
Skomentuj